Spool gun

Tak nějak stále řeším problémy spotřebního materiálu pro svářečky. Jít u nás do krámu a něco koupit je docela nemonžné. Jednak ceny jsou pro hobbistu nesmyslně vysoké a druhý hůře překonatelný problém je v tom, že obchody mají silně omezený sortiment.

Například spoolgun na svařování hliníku metodou MIG jsem koupil někde na ebay a zatím jsem na to nesehnal hubici. Trisku to má standardní s závitem M6 ale hubice je šroubovací a jedinou hodně podobnou jsem našel v ArtWeldu v Liberci (v Jablonecké pobočce to vůbec nevedou) ale závit nesouhlasil stoupáním ani průměrem. Takže mi nezbývá než experimentovat na aliexpresu.

A tohle mě dostalo. Viděli jste někdy závit M11 nebo M9… já tedy jenom v případě nástroje na opravu závitů, kde se dělá M9 se stoupáím M8 a do toho se našroubuje spirála a uvnitř se vytvoří normální M8… ale jinak sehnat třeba závitník na M11 je prakticky nemožné. Samozřejmě, že existuje a speciální prodejny ho mají, ale pouze v nějaké supr kvalitě a za super ceny. A vidíte, přesto se tyhle závity používají.

Mám pocit, že výrobci už nevědí co by udělali aby nebyli slučitelní s konkurencí. Přitom to nedává smysl, pokud nechtějí vydělávat na spotřebáku a na tom vydělávat nemohou, protože celá čína Čeká na nový standard a do týdne ho začne vyrábět ve všech fabrikách. Takže by bylo rozumnější, kdyby zkusili být slučitelní s konkurencí, dá jim to možnost v tom, že na ně lidi zmigrují aniž by museli měnit všechno kolem. Oni ale spíš uvažují opačně – neslučitelnost zabrání lidem přejít ke konkurenci…

Takže závěr? Žádný nebude. Jen půjdu do garáže, vyhrabu spool gun a změřím závit, jestli jsem náhodou nenašel konečně to co potřebuji a zároveň s tím bych se konečně dověděl, od jakého výrobce dizajn toho hořáku původně pochází a dokázal si komponenty vyhledávat jinak než pouze pomocí obrázků.

To je na tom to nejhoší ani k jednomu přístroji jsem nedostal informaci zda je hořák binzel, miller či panasonic… kromě těch, které jsem si koupil a na přístroji vyměnil, jako třeba u plazmy, kde jsem vyměnil hlavu PT-31 neznámého výrobce (mají to všechny levné plazmy) za Panasonic P-80, kde je spotřebák několikrát dražší, ale zase od tý doby, což jsou už snad 2 roky jsem měnil trisku a elektrodu snad jednou. A to jezdím přímo po plechu bez mezery. S originální PT-31 jsem měnil často spotřební materiál 2x za weekend. Takže nakonec se dražší a větší věc vyplatí, za cenu většího průřezu a většího průtoku vzduchu.

P.S. Stále jsem neopustil myšlenku, že starou P-80 trisku zavařím mědí a převrtám na průměr 0,8 nebo 0,9mm čímž bych získal jemnější řez jako měla PT-31